Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı
Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı
Kalkınma Bakanımız Lütfi Elvan, SÜKOP Süstaşı Atölyesi standını inceledi

Karaman’da gerçekleştirilen Türk Dil Bayramı ve Yunus Emre’yi Anma etkinliklerine katılan Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Balkusan köyünde açılan SÜKOP Süstaşı standını ziyaret etti.

Eklenme Tarihi
16.05.2017
Okunma Sayısı
628 Kez Okundu.
Haberi Paylaş

Ermenek ilçesine bağlı Balkusan köyünde düzenlenen 740. Yıl Türk Dil Bayramı ve Yunus Emre’yi anma etkinliklerine katılan Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Selcuk Üniversitesi ve Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı işbirliğiyle hayata geçirilen, SÜKOP Süstaşı Eğitim ve Uygulama ile Ermenek Belediyesinin de Proje Paydaşı olduğu Ermenek Uygulama ve Üretim atölyesinde üretilen ürünlerin sergilendiği standı gezdi.

 

Bakan Elvan’a, ziyareti sırasında; Devlet Eski Bakanı Fikret Ünlü, Karaman milletvekilleri Recep Konuk ve Recep Şeker, Karaman Valisi Süleyman Tapsız, KOP İdaresi Başkanı İhsan Bostancı, Ermenek Kaymakamı Mesut Tabakcıoğlu, MEVKA Genel Sekreteri Ahmet Akman ve Ermenek Belediye Başkanı Uğur Sözkesen eşlik etti.

 

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Aksaray, Karaman, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Nevşehir, Niğde ve Yozgat’tan oluşan KOP Bölgesinde; özellikle dağlık kırsal alanlarda yaşayan dar gelirli vatandaşların tarım dışı alanlardan ek gelir elde etmeleri, yoğun göç hareketliliğinin önüne geçerek üretime destek olmalarını sağlamak amacıyla hazırlanan ve Ermenek Belediyesinin de çözüm ortağı olarak yer aldığı proje hakkında yetkililerden bilgiler aldı.

 

Ermenek Süstaşı Uygulama ve Üretim Atölyesindeki kursiyer bayanlarla bir süre sohbet eden Bakan Elvan’a, Konya Merkez Eğitim ve Uygulama Atölyesi ile Ermenek Üretim Atölyelerinde yarı kıymetli ve kıymetli taşlardan üretilen masa isimliği, tespih ve “Elif” harfi masa objesi hediye edildi.

 

Başkan İhsan Bostancı, KOP İdaresi Başkanlığının KOP Eylem Planında yer alan proje kapsamında "Dağlık Kırsal Kesimde, Tarım Dışı Alanlarda Dar Gelirli Vatandaşlara Ek Gelir Elde Etmeleri ve İstihdam Sağlaması" amacıyla Ermenek'te Süstaşı Atölyesi kuruluşuna verdiği desteklerden dolayı Ermenek Belediye Başkanı Uğur Sözkesen'e teşekkürlerini iletti. 

 

Yarı kıymetli ve kıymetli taşların işlenmesi amacıyla kurulan Ermenek Süstaşı Uygulama ve Üretim Atölyesinde sabah, öğle ve akşam olmak üzere toplam üç grupta 60 kursiyere temel eğitim veriliyor. Dezavantajlı gruplara ek gelir ve istihdam sağlamaya yönelik Süstaşı Uygulama ve Üretim Atölyelerinin yakın zamanda tüm KOP illerine yaygınlaştırılması planlanıyor.

 

Bu Haber 628 Defa Okundu.