Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı
Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı
Kalkınma Bakanlığı'ndan Huğlu ve Üzümlü'de İncelemeler

Kalkınma Bakanlığı Üst Düzey Yetkilileri, yerli ve milli savunma sanayiinin güçlendirilmesi için Konya’da faaliyet gösteren silah ve av tüfeği üreticileriyle bir araya geldi.

Eklenme Tarihi
03.02.2017
Okunma Sayısı
1060 Kez Okundu.
Haberi Paylaş

 

Konya’nın Beyşehir ilçesinde silah ve av tüfekleri üretimi gerçekleştiren, yurt içi ve yurtdışında önemli bir pazara sahip olan Huğlu ve Üzümlü önemli misafirlerini ağırladı. Konya Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Babaoğlu, Kalkınma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Yılmaz Tuna, İktisadi Sektörler ve Koordinasyon Genel Müdürü Emin Sadık Aydın, KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı İhsan Bostancı, MEVKA yetkilileri ile Beyşehir Kaymakamı Muzaffer Şahiner ve Beyşehir Belediye Başkanı Murat Özaltun, Üzümlü ve Huğlu mahallelerinde faaliyet gösteren silah üreticilerini ziyaret etti.

 

Av Tüfeği Sektörü İçin Seferberlik

Milletvekili Babaoğlu, Huğlu ve Üzümlü’nün hem Türkiye geneline, hem dünyaya daha iyi açılması, daha çok tanınması, daha çok ihracat yapması, savunma sanayine daha fazla katkısı yaparak daha fazla gelire kavuşması açısından uzunca bir süredir siyasiler olarak çalıştıklarını, ilgili Bakanlıkların da bu yönde çalışmalar yaptığını belirterek,  bir farkındalık oluşturma,  bu bölgedeki mevcut potansiyel ve kapasitenin Ankara’ya ilgili Bakanlıklara duyurulması adına yerelle birlikte el ele vererek çalışmalar yaptıklarını söyledi.  Konuyla alakalı bir süre önce Konya Milletvekili ve TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Ziya Altunyaldız’ın organizasyonuyla bölgede yaptıkları ziyaretlere değinen Milletvekili Babaoğlu, ziyaretlere katılan heyetin milli piyade tüfeği MPT-76’nın belli parçalarını üreten, üretim kapasitesine sahip ve bu ihaleyi almış firma ile ROKETSAN’a parça yapan firmaları görünce bu bölgedeki kapasiteyi ve gücü daha iyi anladıklarını dile getirdi.

 

Sektörün Ar-Ge Desteği ve CIP Test Merkezi Talepleri

Huğlu ve Üzümlü’deki üretimin daha üst lige taşınması için gerekli olan ve sektör temsilcilerinin de talep ettiği  AR-GE desteği  ve  Türkiye’de kurulması istenilen CIP Test Merkezi ile ilgili olarak devletin vermesi gereken destekler olduğunu vurgulayan Kalkınma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Yılmaz Tuna ise şöyle konuştu; “Belki bunu, buradaki aktörlerimiz KOP İdaresi ya da MEVKA yönünden de düşünebilir ama bir üniversite ya da yerine göre Türk Standartları Enstitüsü’nün de desteği ile bu CIP test merkezinin ve bir AR-GE desteğinin  merkezi düzeyde bir organizasyonla sağlanması gerektiği anlaşılıyor. İnşallah bunları Ankara’ya dönünce ilgili kurumlarımızla da görüştükten sonra da Sayın Bakanımıza sunacağımız raporla bu destekleri hangi kanalla, nasıl organize edeceğimizin kısa sürede bir değerlendirmesini yapacağız. Burada özellikle bu CIP test merkezinin ve AR-GE ile ilgili kurumsal bir takım yapıları  oluşturmaya yönelik inşallah elimizden geleni yaparız sizlerin tabi inisiyatifiyle. Çünkü birçok kapıyı sizlerle birlikte zorlayacağız. Ben umuyorum ki kısa orta vadede buradaki potansiyel daha da büyüyecektir. Bu imkân ve bu kabiliyet var.” dedi.

 

Yerli Silah Sanayiine Destek Araştırması

Kalkınma Bakanlığı tarafından bölgedeki silah sanayii için planlanabilecek muhtemel desteklemelerin tespiti ve silah üreticilerinin sorunlarının belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilen ziyarette katılımcılara, Beyşehir Silah Sanayicileri ve İş Adamları Derneği Başkanı Hüseyin Kırıcı, Huğlu Sanayici ve İşadamları Derneği (HUSİAD) Başkanı İrfan Usta ve Huğlu Av Tüfekleri Kooperatifi Başkanı Naci Tanık tarafından sektörle ilgili bilgiler verildi.

 

Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Babaoğlu tarafından, daralan yivsiz av tüfeği sektörünün önünü açmak için yakın bir tarihte yivli av tüfeği üretimine izin verileceği müjdesi verilirken, sektör üreticilerinin talepleri ise Silah İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin kurulması, üretim sorununun önüne geçilebilmesi için yer tahsisi gerçekleştirilmesi, AR-GE desteği sağlanması ve CIP Silah Test Merkezinin biran önce kurulması olarak öne çıktı.

Bu Haber 1060 Defa Okundu.