Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı
Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı
Karaman'da KOP Kırsal Kalkınma ve TEYAP Kapsamında Projeler Devam Ediyor

Karaman Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, KOP Kırsal Kalkınma Programı ve KOP Tarımsal Eğitim ve Yayım Projesi kapsamında 1 milyon 335 bin TL hibe desteği almaya hak kazandıkları 4 adet projeyi düzenledikleri basın açıklaması ile kamuoyuna duyurdu.

Eklenme Tarihi
03.05.2017
Okunma Sayısı
799 Kez Okundu.
Haberi Paylaş

Karaman Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, KOP Kırsal Kalkınma Programı ve KOP Tarımsal Eğitim ve Yayım Projesi kapsamında 1 milyon 335 bin TL hibe desteği almaya hak kazandıkları 4 adet projeyi düzenledikleri basın açıklaması ile kamuoyuna duyurdu.

''İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından Karaman tarımının kalkınması, çiftçilerimizin gelirlerinin ve refah seviyelerinin artırılması amacıyla hazırladığımız projeler KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığının “Kırsal Dezavantajlı Alanlarda Kalkınma Programı ve KOP TEYAP (Tarımsal Eğitim ve Yayım Projesi)” programları kapsamında hibe desteğine uygun görülmüştür. Hibe desteğine uygun görülen 4 adet projemiz için verilen toplam hibe tutarı 1 milyon 335 bin TL’dir.

 

Bu projelerden birisi KOP İdaresi Başkanlığının uyguladığı “Kırsal Dezavantajlı Alanlarda Kalkınma Programı kapsamında yürütülecek olup, Sarıveliler İlçemizde bölgedeki küçük ve parçalı tarım arazilerinden daha fazla gelir edilmesi amacıyla “Toroslarda Yaz Seracılığı” projemizdir. Bu proje ile 9 çiftçimize yaklaşık 1 dekarlık % 80 hibeli yaz seraları kurulmaktadır. Projede seralar kurulum aşamasında olup kısa zaman içinde çiftçilerimize teslim edilecektir.

 

Ayrancı İlçesinde hayata geçirilecek olan bir diğer projemiz ise “Yaylamda Daha Mutluyum ”projesidir. Bu proje ile ayrancı ilçesinin dağlık bölgesinde yaylaya çıkan ve küçükbaş hayvancılık yapan çiftçilerimizin kendilerinin ve ailelerinin özellikle kadın ve çocukların yaşam alanlarının iyileştirilmesi ve bu geleneğin devam ettirilmesi amacıyla çiftçilerimize % 80 hibeli karavan alımı yapılacaktır. Çalışmalar devam etmekte olup, kısa zamanda ihaleye çıkılacaktır.

 

İlimiz Ayrancı İlçesi Üçharman köyü yakınlarındaki mağaranın adı ile tanınmış olan Divle Obruk Peynirinin daha hijyenik ve kaliteli üretim yapılmasını sağlamak amacıyla İl Müdürlüğümüz tarafından “Divle Obruk Peyniri İle Yörem Kalkınıyor” Projesi yapılmıştır. Proje ile bölgede üretilen koyun sütlerinin ortalama aynı işlem yapılarak daha hijyenik peynir üretilmesi için yaklaşık 10 ton/gün kapasiteli peynir üretim tesisi kurulacaktır. Projede yer tespiti yapılmış olup, çalışmalar devam etmektedir.

 

KOP Tarımsal Eğitim ve Yayım Projesi (KOP TEYAP) kapsamında İl Müdürlüğümüzce hazırlanan “Kırsal Alanlarda Alternatif Gelir Kaynaklarının Geliştirilmesi” Projesi yürütülmektedir. Bu proje ile İlimizin dağ ve orman köylerindeki çiftçilerimizin gelirlerini artırmak ve hayat standartlarını yükseltmek amacıyla kırsal alanlarda alternatif tarım ürünlerinin üretilmesi amaçlanmaktadır. Proje ile 10 dağ ve orman köyümüzde dar gelirli ve küçük arazisi olan çiftçilerimiz başta olmak üzere 600 çiftçimiz çilek yetiştiriciliği, sebze kurutma ve kavak mantarı üretimi ile ilgili olarak eğitimler verilmektedir. Ayrıca bu çiftçilerimizin bu konudaki tecrübelerini ve görgülerini artırmak için demonstrasyonlar ve çiftçi inceleme gezileri yapılacak olup, demonstrasyonlardan ilki olan kavak mantarı yetiştiriciliği konusunda 10 adet çiftçimize mantar miseli ekimi uygulamalı olarak gösterilmiştir.

 

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü olarak İlimiz doğal kaynakların sürdürülebilir yönetiminin sağlanması, tarımının kalkınması, çiftçimizin gelir seviyesinin ve yaşam kalitesinin artırılması için gerek ulusal düzeyde gerekse uluslararası düzeyde projeler hazırlanmaya devam edilmektedir.''

 

Kaynak: Karaman İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü -  www.karamandan.com

 

Bu Haber 799 Defa Okundu.