Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı
Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı
Kırıkkale’de KOP Eylem Planı Bilgilendirme Toplantısı yapıldı

Kalkınma Bakanlığına bağlı Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı tarafından KOP Eylem Planı tanıtım ve bilgilendirme toplantısı Kırıkkale’de yapıldı.

Eklenme Tarihi
13.02.2017
Okunma Sayısı
1264 Kez Okundu.
Haberi Paylaş

Kalkınma Bakanlığı'na bağlı olarak kurulan ve 2016 yılında Nevşehir, Yozgat, Kırşehir ve Kırıkkale'nin de dahil edilmesiyle birlikte faaliyet alanındaki il sayısı 8'e yükselen KOP İdaresi’nin KOP Eylem Planı entegrasyon bilgilendirme toplantısı Kırıkkale'de yapıldı. 

 

Kırıkkale İl Milli Eğitim Müdürlüğü toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıya Vali Dr. M. İlker Haktankaçmaz, KOP İdaresi Başkanı İhsan Bostancı, Kırıkkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem Yıldız, Vali Yardımcıları Adnan Kayık, Sait Özkılınç, İlçe Kaymakamları ile kamu kurum ve kuruluşlarının İl Müdürleri katıldı.

 

“Eylem Planı Entegrasyon Çalışmaları Devam Ediyor”

KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı İhsan Bostancı; İdarenin, bünyesinde yer alan illerin Eylem Planı aracılığı ile kalkınmalarını hızlandırmak, bölgedeki kalkınmaya yönelik yatırımların ve projelerin gerektirdiği araştırma, planlama, programlama, projelendirme, izleme, değerlendirme ve koordinasyon hizmetlerinin yerine getirilmesi amacıyla bir kurulduğunu hatırlattı.

 

İlk etapta Aksaray, Karaman, Konya ve Niğde illerinden oluşan KOP Bölgesine, 2016 yılı Haziran ve Eylül aylarında yayımlanan Bakanlar Kurulu kararları ile Nevşehir, Yozgat, Kırşehir ve Kırıkkale illerinin de eklendiğini ifade eden Bostancı, İdarenin sorumluluk sahasında bulunan il sayısının 8´e, KOP Bölgesi toplam yüzölçümünün ise 95.579 kilometrekareye ulaştığını belirterek; “2014-2018 yıllarını kapsayan KOP Eylem Planı uygulanmaya devam etmektedir. Hazırlanan KOP Eylem Planının temel amacı bölgede kapsamlı bir dönüşümü gerçekleştirmektir. Bu çerçevede tarımsal yapıda değişimi ve sürdürülebilirliği sağlayarak; sanayi, ticaret, ulaşım, enerji gibi sektörleri güçlendirmek, eğitim, sağlık, kültür ve diğer sosyal hizmetlere erişilebilirliği artırmak, bölgenin rekabet gücünü geliştirmek planın temel öncelikleridir. İdaremiz tarafından KOP Bölgesine yeni katılan illerimizin KOP Eylem Planı’na entegrasyonuna yönelik olarak çalışmalara başlanılmış olup; bu konuyla ilgili Kırıkkale, Kırşehir, Nevşehir ve Yozgat Valiliklerine yazılan resmi yazı ile projeler istenmiş ve görev alanımıza yeni katılan illerin KOP Eylem Planı'na entegrasyonu için çalışmalar sürdürülmektedir. Bu konuda başta Valiliklerimiz olmak üzere kurum ve kuruluşlarımızla işbirliği içinde çalışıyoruz.” diye konuştu. 

 

“KOP İdaresi'ni ve çalışmalarını önemsiyoruz”

KOP İdaresi Başkanlığı ile yapılacak çalışmalarda gerekli koordinasyonu sağlamak üzere İl Özel İdaresi bünyesinde 'KOP Koordinasyon Birimi' kurulduğunu söyleyen Kırıkkale Valisi Dr. M. İlker Haktankaçmaz “Kırıkkale olarak biz KOP'a geç dahil olduğumuz için bizim daha fazla efor sarf etmemiz lazım. Ne kadar fazla proje üretirsek o kadar iyi. İşin yakın takipçisiyim. Sunulacak projelerle KOP'un ilimize yapılacak yatırımlara büyük katkı sağlayacağına inanıyorum" dedi.

 

KOP İdaresini ve hazırlanan Eylem Planını önemsediklerini ifade eden Vali Haktankaçmaz, KOP’un bölgeye önemli bir katkı sağlayacağına inandığını belirterek, öncelikli olarak proje önerilerini sunacaklarını ardından proje hazırlama aşamasına geçeceklerini söyledi.

 

Konuşmaların ardından KOP Eylem Planı Bilgilendirme sunumu yapıldı. Katılımcılara, hangi kurumların ne tür projeler sunabilecekleri ve proje hazırlanırken nelere dikkat edilmesi gerektiği konularında bilgiler verildi. 

Bu Haber 1264 Defa Okundu.