Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı
Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı
KOP Eylem Planı İstişare Toplantısı Kırşehir’de yapıldı

Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı görev sahasına geçtiğimiz yıl dâhil edilen Kırşehir önemli bir toplantıya ev sahipliği yaptı. Geniş katılımla gerçekleştirilen toplantıda Kırşehir ili ve KOP Eylem Planı proje önerileri masaya yatırıldı.

Eklenme Tarihi
12.04.2017
Okunma Sayısı
725 Kez Okundu.
Haberi Paylaş

 

Ahi Evran Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi konferans salonunda düzenlenen KOP Eylem Planı İstişare toplantısına Kırşehir Valisi Necati Şentürk, KOP İdaresi Başkanı İhsan Bostancı, Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, İlçe Kaymakamları ile kamu kurum ve kuruluşları müdürleri ve STK temsilcileri katıldı.

 

“KOP İdaresi ile işbirliği halindeyiz”

Toplantıya ev sahipliği yapan Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya yaptığı selamlama konuşmasında, üniversite olarak KOP Bölgesi Üniversiteler Birliği (UNİKOP) kapsamına dahil olduklarını, bölgenin diğer üniversiteleri ile birlikte KOP Bölge Kalkınma İdaresi tarafından desteklenen projelerde yer aldıklarını söyleyerek; “Bu kapsamda 24 Mayıs 2017 tarihinde UNİKOP-KOP İdaresi işbirliği ile birlikte Jeotermal Çalıştayını üniversitemizde düzenleneceğiz. KOP İdaremiz ile yakın diyalog halindeyiz, üniversitemizin özellikle pilot üniversite seçildikten sonra oluşan projelerini İdaremiz ile paylaştık. Bugün de bu projeler masaya yatırılacak” dedi.

 

“Kırşehir’in potansiyelini Eylem Planına yansıtmak istiyoruz”

KOP Eylem Planı İstişare toplantısının açılış konuşmasını yapan KOP İdaresi Başkanı Bostancı, Kırşehir’in KOP Bölgesine dahil edilmesiyle birlikte başlatılan, KOP Eylem planına entegrasyon sürecinde yerel yönetimler ve merkezi kurumlardan gelen proje önerilerinin kapsamlı bir şekilde tartışılacağını, 2014-2018 yılları arasını kapsayan ilk Eylem Planında yer alan 243 proje ve yaklaşık 10 milyar liralık kaynak tutarının artırılması için çaba harcadıklarını söyledi.

 

Bölge Kalkınma İdarelerinin; görece az kalkınmış bölgelere yönelik, görev sahalarında bulunan illerdeki kamu yatırımlarının önceliklendirilmesi, daha etkili ve verimli bir şekilde yürütülmesi konularında görev yürüttüklerini kaydeden Başkan Bostancı, bu kapsamda öncelikli yatırımların gerektirdiği araştırma, planlama, projelendirme, izleme, değerlendirme ve koordinasyon hizmetlerinin İdare tarafından gerçekleştirildiğini belirterek; “Bu görevleri yerine getirirken başvurduğumuz en temel araç yine İdarelerimiz tarafından hazırlanan eylem planlarıdır. 2014-2018 dönemi için eylem planları hazırlanmış ve Bölgesel Gelişme Yüksek Kurulunun onayının ardından Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi” dedi.

 

“Onuncu Kalkınma Planı ile birlikte daha da pekişen ve “daha dengeli ve topyekun kalkınma” vizyonu ile ortaya konulan yeni bölgesel gelişme anlayışının temelinde bölgelerimiz ve coğrafyamız bir yük olarak değil, varlık ve zenginlik olarak görmek yer almaktadır” diyen Başkan Bostancı, “Gelir düzeyi düşük bölgelerimizin şartlarını iyileştirerek, onların ulusal kalkınma sürecine ve rekabet gücümüze katkı sağlamaları yeni yaklaşımın temel hedefini oluşturmaktadır. Bu amaçla, bölgelerimizin sahip olduğu değerleri ve mevcut potansiyellerini harekete geçirmek üzere bölgelerimize özgü, farklı nitelikte politikalar geliştirilmekte, İnsan odaklı ve bütüncül programlar ile yol haritaları niteliğindeki planlar hazırlanmaktadır. 2017 yılı içerisinde tamamlamayı planladığımız yeni illerin KOP Eylem planına entegrasyonu süreci ile yeni illerimizde yatırımcı kuruluşlarımız tarafından yürütülmekte olan projelere ek kaynak tahsisatı sağlanmasını, yeni projelerin yatırım programına dahil olmasını amaçlıyoruz. Eylem Planlarının en önemli özelliği soyut öneriler değil eylem ortaya koymaları ve somut projeler içermeleridir. Başkanlığımızca 2016 yılında aktarılan 900 bin TL ödenek ile Boztepe İlçesinde İl Özel İdaremizce inşası gerçekleştirilecek olan 240 hektar alanlık Boztepe Sulama Projesi ile Kırşehir’de KÖSİP uygulanmaya başlanmıştır” şeklinde konuştu.

 

“Kırşehir, KOP görev alanına dahil edilmesini önemsiyoruz”

Kırşehir Valisi Necati Şentürk, daha önce görev yaptığı illerde GAP ve DAP Bölge Kalkınma İdareleri ile birlikte çalıştığını belirterek, bundan böyle de KOP Bölge Kalkınma İdaresi ile birlikte çalışmalarını sürdüreceklerini söyledi. Vali Şentürk, “Kırşehir ilimiz SODES kapsamında değil. Kırsal Kalkınma için Katılım Öncesi Yardım Aracı Programı olan İPARD kapsamında yok. Ancak sevindiğimiz tarafı geçtiğimiz yıl Kırşehir ilimiz, Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığının görev sahası kapsamına dahil edildi. Hakikaten güzel bir organizasyona dahil olduğumuzu düşünüyorum. Bugün burada yaptığımız çalışmaların temel gayesi, yerel potansiyelleri tespit etmek, yerel dinamikleri harekete geçirmek. Katılımcı bir anlayışla kamu sektörlerini ve mahalli idareleri, sivil toplum kuruluşlarını içine dahil ederek topyekûn bir kalkınma seferberliği oluşturmak istiyoruz. Kendi içerisinde refahı artırarak bir taraftan da bölgeler arasındaki kalkınmışlık farklarını ortadan kaldırmayı sağlamak düşüncesi hakim. KOP Başkanımızın ifadesiyle illerimizi hem ulusal düzeyde ve belki küreselleşen dünyada rekabet edebilir bir hale getirmek istiyoruz” diye konuştu.

Konuşmaların ardından üç ayrı grupta düzenlenen çalıştayda katılımcılar; “Tarım-Sulama”, “Kültür-Turizm-Sosyal” ve “Ekonomik Kalkınma-Altyapı” gibi konu başlıkları altında paydaş kurumlarında katılımı ile moderatörler eşliğinde proje önerilerini masaya yatırma imkanı buldu.

Bu Haber 725 Defa Okundu.