Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı
Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı
KOP Eylem Planı İstişare Toplantısı Nevşehir’de yapıldı

Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı görev sahasına geçtiğimiz yıl dâhil edilen Nevşehir önemli bir toplantıya ev sahipliği yaptı. Geniş katılımla gerçekleştirilen toplantıda Nevşehir ili ve KOP Eylem Planı proje önerileri masaya yatırıldı.

Eklenme Tarihi
11.04.2017
Okunma Sayısı
770 Kez Okundu.
Haberi Paylaş

 

Nevşehir Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Bölge Müdürlüğü Hizmet Binasında gerçekleştirilen KOP Eylem Planı İstişare toplantısına Nevşehir Valisi İlhami Aktaş, KOP İdaresi Başkanı İhsan Bostancı, İlçe Kaymakamları ile kamu kurum ve kuruluşları müdürleri ve STK temsilcileri katıldı.

 

Toplantının açılış konuşmasını yapan KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı İhsan Bostancı, gün boyu sürecek çalıştaylar neticesinde KOP Eylem Planı revizyon çalışmalarında önemli mesafe kat edileceğini, yerel ve merkezi kurumlardan gelen proje önerileri tartışılarak, Kalkınma Bakanlığına sunulacak proje listesinin gözden geçirileceğini belirtti.

 

Hedefimiz; topyekûn kalkınan KOP Bölgesi”

Türkiye’de, bölgesel eşitsizliklerin giderilmesi ve bölgeler arası gelişmişlik farklarının azaltılması hususunun her zaman önemini koruyan bir mesele olduğunu, kalkınma planlarının ve hükümet politikalarında öncelikli konular arasında yer aldığını ifade eden KOP Başkanı Bostancı, dönemsel olarak farklı yaklaşımlar öngörülmüş olsa da, Kalkınma Bakanlığı koordinasyonunda hazırlanan kalkınma planlarının, ülkemizin bölgesel gelişme politikalarını ve yaklaşımlarını ana hatları ile çizen temel dokümanlar olduğunu söyledi.

 

Bölgesel politikaların merkezi birimler ile koordinasyon içerisinde oluşturulması ve uygulanabilmesi için yeni kurumsal yapıların ve araçların oluşturulması gerekliliğinden hareketle, bölgesel kalkınmanın yerinde yönetişimin sağlanması amacı ile kalkınma ajansları ve bölge kalkınma idarelerinin kurulduğunu kaydeden Başkan Bostancı; “Tarihte ilim, sanat ve ticarette kalkınmış bir bölge olan mevcut KOP coğrafyasının yeniden kültürel, sosyal ve ekonomik olarak bir cazibe merkezi haline gelmesine katkı sağlayacak çalışmalar yürütmek öncelikli hedeflerimiz arasında yer almaktadır. KOP; Hazreti Mevlana, Nasreddin Hoca, Sadreddin-i Konevi, Somuncu Baba gibi değerlerimize Hacı Bektaş-ı Veli, Ahi Evran gibi değerlerimizi de ekleyerek tam bir gönül havzasına dönüşmüştür. 2016 yılında görev sahamıza aralarında Nevşehir’in de yer aldığı dört ilimiz daha dahil oldu. Kalkınma Bakanımız Sayın Lütfi Elvan’ın da direktifleri ile mevcut Eylem Planımıza dahil edilebilecek kamu yatırımlarının tespitine yönelik çalışmalara 2017 başı itibarı ile başlamış bulunmaktayız. 2017 yılı içerisinde tamamlamayı planladığımız yeni illerimizin KOP Eylem planına entegrasyonu süreci ile yeni illerimizde yatırımcı kuruluşlarımız tarafından yürütülmekte olan projelere ek kaynak tahsisatı sağlanmasını, yeni projelerin yatırım programına dahil olmasını amaçlıyoruz. Eylem Planlarının en önemli özelliği soyut öneriler değil eylem ortaya koymaları ve somut projeler içermeleridir” dedi.

 

“2016 yılında KÖSİP için Nevşehir’e 1 Milyon lira aktarıldı”

2017 yılı yatırım programı kapsamında KOP Bölge Kalkınma İdaresi olarak bölge illerinde şu an için 5 farklı alanda destek programı uygulanacağını kaydeden Bostancı; “Başkanlığımızca 2016 yılında aktarılan 1 Milyon TL ödenek ile Gülşehir İlçesinde İl Özel İdaremizce inşası gerçekleştirilmekte olan 130 hektar alanlık Gümüşkent Sulaması ile Nevşehir’de KÖSİP uygulanmaya başlanmıştır. Diğer taraftan KOP Okuyor programı kapsamında 3 farklı proje için mali destek sağlanmıştır. 2017 yılı için bu destek programlarına ilişkin yöntemleri belirleyen Usul ve Esaslar Bakanlığımızca geçtiğimiz hafta onaylanmış olup KÖSİP Programı ile ilgili proje talep yazılarımız Valiliklerimize iletilmiştir. Diğer programlar ile ilgili bilgilendirme dokümanları ve çağrı rehberleri önümüzdeki günlerde ilgili kurum ve kuruluşlarımıza iletilecektir” diye konuştu.

 

“Entegrasyon için 2017’yi iyi değerlendireceğiz”

Nevşehir Valisi İlhami Aktaş ise 2016 yılında KOP Bölge Kalkınma İdaresi’nin görev sahasına ilave edilen Nevşehir’in, geçtiğimiz yıl yaşanan menfur 15 Temmuz olaylarının ardından istenilen düzeyde KOP İdaresi ile olan entegrasyonunu gerçekleştiremediğini belirterek; “KOP İdaresi Başkanımız İhsan Bey’in ve çalışma arkadaşlarının bu şevki olduğu sürece 2017 yılı içerisinde Nevşehir ilimizin KOP idaresinden üst düzeyde istifade edeceğine inanıyorum” şeklinde konuştu.

 

Bu süreçte başta İl Özel İdaresi ve İlçe Kaymakamları olmak üzere tüm kurum ve kuruluşlara büyük görevler düştüğünü vurgulayan Vali Aktaş, konuşmasını şöyle sürdürdü; “Bu çalıştaylarda; dezavantajlı gruplardan sulamaya, tarımdan kalkınmaya kadar ve Nevşehir için olmazsa olmazı Turizme kadar her konuda faydalanmak, proje üretmek ve bunu sunmak mümkün. İnanıyorum ki, tüm kurumlarımız 2017 yılı için gereken her türlü çalışmayı şimdiden yapacaklardır. Sadece KOP Eylem Planına teklif ettiğimiz projelerle kalmayacak, gerek çağrıya çıkılacak gerekse güdümlü projelerde de KOP İdaresi ile irtibatımızı koparmadan sağlam bir diyalog ve ilişki içerisine girerek ilimizin faydalanmasına azami ölçüde katkı sağlayacağız.”

 

Konuşmaların ardından üç ayrı grupta düzenlenen çalıştayda katılımcılar; “Tarım-Sulama”, “Kültür-Turizm-Sosyal” ve “Ekonomik Kalkınma-Altyapı” gibi konu başlıkları altında paydaş kurumlarında katılımı ile moderatörler eşliğinde proje önerilerini masaya yatırma imkanı buldu.

Bu Haber 770 Defa Okundu.