Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı
Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı
KOP İdaresi-Konya Tarım İşbirliğiyle Akıllı Sulama Dönemi

Konya Tarım ve Orman İl Müdürlüğü KOP Desteğiyle Akıllı Sulama Sistemlerini Hayata Geçiriyor Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ile Konya İl Tarım ve Orman İl Müdürlüğü arasında imzalanan protokolle Konya’nın Yeraltı Su (YAS) Kooperatif sahaları rehabilite ediliyor. KOP İdaresi Başkan vekili Halil İbrahim Tongur ile Konya Tarım ve Orman İl Müdürü Ali Ergin arasında gerçekleştirilen protokolle hayata geçirilecek projelerle otomasyona dayalı akıllı tarım teknolojileri kullanılacak ve Konya’nın sulama sistemlerinin dönüşümünde yenilikçi adımlar atılacak.

Eklenme Tarihi
19.06.2020
Okunma Sayısı
184 Kez Okundu.
Haberi Paylaş

Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ile Konya İl Tarım ve Orman İl Müdürlüğü arasında imzalanan protokolle Konya’nın Yeraltı Su (YAS) Kooperatif sahaları rehabilite ediliyor. KOP İdaresi Başkan vekili Halil İbrahim Tongur ile Konya Tarım ve Orman İl Müdürü Ali Ergin arasında gerçekleştirilen protokolle hayata geçirilecek projelerle otomasyona dayalı akıllı tarım teknolojileri kullanılacak ve Konya’nın sulama sistemlerinin dönüşümünde yenilikçi adımlar atılacak.

 

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı KOP İdaresi tarafından finanse edilen ve Konya İl Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından yürütülecek olan projelerin ‘KOP 2020 Yılı Mali Destekleri’ için protokol imzaları KOP İdaresi toplantı salonunda gerçekleştirildi.

 

“Konya’nın Tarımsal Sulamalarında Akıllı Sistemler Dönemi”

KOP İdaresi olarak görev sahasındaki illerde kuraklığın önlenmesi, sulamada etkinliğin ve üretimde verimliliğin artırılması amacıyla, mevcut sulama sistemlerin akıllı tarım önceliğinde rehabilite edilmesi ve basınçlı sulama sistemlerinin yaygınlaştırılmasına büyük önem verdiklerini belirten KOP Başkan Vekili Halil İbrahim Tongur ise “Kısa adı KÖSİP olan Küçük Ölçekli Sulama İşleri Programı ile bölge illerimizin tamamında etkin ve verimli dönüşümleri destekliyoruz. Konya’da yer üstü sulama projelerini Konya Büyükşehir Belediyemizin iş birliğinde yer altı sulama projelerini ise Konya İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz iş birliği içerisinde yürütüyoruz. Bu doğrultuda; KOP KÖSİP kapsamında Konya için 2011-2020 yılları arasında 318 milyon TL ödenek tahsis edildi. 2020 yılı projelerinin de tamamlanmasıyla 303 proje ile 40 bin hektar alan modern sulama sistemine kavuşmuş olacak” dedi

 

Konya İl Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ile KOP İdaresi arasındaki iş birliğinin 2016 yılından bu yana artarak devam ettiğini belirten İl Müdürü Ali Ergin, “KOP ile bugüne kadar 12 projeyi tam bir uyum ve iş birliği içerisinde başarıyla yürüttük. Konyamızı 23 milyon 450 bin TL tutarındaki finansman desteği ile 10 bin hektar büyüklüğündeki tarım alanını modern sulama sistemleri ile tanıştırdık. Bu yıl gerçekleştireceğimiz 3 yeni projemizle de 1.300 hektarlık tarım alanını akıllı sulama sistemlerine dönüştürmüş olacağız. Toplamda 29 milyon 500 bin TL’yi bulan destekleri için Konyalı çiftçilerimiz adına KOP İdaresine çok teşekkür ediyorum. Projelerde sadece kapalı sulama sistemine geçmekle kalınmayıp, çağın getirdiği anlayışa uygun olarak sulama da etkinliğin en üst seviyeye çıkartılması için sulama otomasyonunu sağlayacak akıllı tarım teknolojileri kullanılarak sulama projelerinde inovasyona adım atmış olacağız.” diye konuştu.

 

Akıllı Sulama Sistemleri Nedir?

Akıllı sulama sistemi ile toprak değil, bitki beslenir. Su ve suyun içerisinde yer alan besin öğeleri doğrudan köklere ulaştırıldığında bir taraftan sulama maliyetleri düşer, bir taraftan da bitki sağlığı korunmuş olur. Sonuç olarak daha ekonomik yollarla daha verimli ürün elde edilir.

Su kısıtı olan KOP Bölgesinde suyun her bir damlası son derece önem arz etmektedir. Zira suya olan talep artışı yeraltı ve yerüstü su kaynaklarımızda gözle görülür oranda azalmaya sebep olmuştur. KOP KÖSİP (KOP Küçük Ölçekli Sulama İşleri) ile rehabilite edilen tarım alanlarımızda mevcut kullanılan sulama suyundan yaklaşık yüzde 40 oranında (yıllık ortalama 240 milyon m3) tasarruf sağlanarak bölgede suyun daha sürdürülebilir kullanımına da büyük katkı sağlanmaktadır.

İdaremiz tarafından hibe finansmanı yapılan projeler ile öncelikli olarak mevcut açık kanalla sulanan sahaların alt yapı rehabilitesi temin edilmekte, böylece su ve enerji kayıplarının önüne geçecek tedbirler alınmaktadır. Ardından suyun etkin kullanımı sağlanarak ürün verimliliğinin artırılması ve daha yönetilebilir işletme modeli oluşturularak su tüketiminin takip ve kontrolü sağlanmaktadır.

Projelerde kurulan sistemin etkin ve ekonomik olarak yönetilebilmesi için Ön Ödemeli ve WEB erişimli otomasyon sistemleri entegre edilmektedir. Bu sayede suyun etkin şekilde kullanılması, takibi, ücret tahsilat sorunu ortadan kakmış olup çiftçiler ürüne göre en uygun miktarda su kullanacak hale getirilmektedir.

Bu Haber 184 Defa Okundu.