Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı
Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı
KOP İdaresi’nden “Özgür Tavuklardan Sofralarınıza Gelen Lezzet” Projesi

Konya Ovası Projesi(KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığının, Kırsal Dezavantajlı Alanlarda Kalkınma Programı kapsamında 2016 yılında uygulamaya koyduğu ve yüzde 80 hibe desteği sağladığı "Özgür Tavuklardan Sofranıza Gelen Lezzet" projesi Niğde’de hayata geçirildi.

Eklenme Tarihi
05.07.2017
Okunma Sayısı
615 Kez Okundu.
Haberi Paylaş

 

Konya Ovası Projesi(KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığının, Kırsal Dezavantajlı Alanlarda Kalkınma Programı kapsamında 2016 yılında uygulamaya koyduğu ve yüzde 80 hibe desteği sağladığı "Özgür Tavuklardan Sofranıza Gelen Lezzet" projesi Niğde’de hayata geçirildi.

 

Kalkınma Bakanlığına Bağlı KOP İdaresi Başkanlığı tarafından yüzde 80 hibe desteği ile finanse edilen, İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi işbirliği sonucu hayata geçirilen "Özgür Tavuklardan Sofranıza Gelen Lezzet" Projesi tanıtım programı Çamardı İlçesinde düzenlendi.

 

Programa Niğde Valisi Yılmaz Şimşek, KOP İdaresi Başkanı İhsan Bostancı, Çamardı Kaymakamı Batuhan Bingöl, Çamardı Belediye Başkanı Yavuz Soylu, Niğde İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Asım Baş ile kurum müdürleri ve çiftçiler katıldı.

 

“Dar gelirlilere yönelik projeler göçün önüne geçiyor”

Niğde’nin büyük oranda tarım ve hayvancılıktan geçimini sağladığını belirten Niğde Valisi Yılmaz Şimşek, Çamardı ilçesinin ise bilinçli ve organik tarım bakımından gelişme gösteren önemli bir ilçe olduğunu belirterek “Kentin ekonomisine katkı sağlayacağına inandığım bu projenin hayata geçirilmesi çiftçilerimize ve dar gelirli vatandaşlarımıza yeni bir geçim kaynağı oluşturacaktır” dedi.

 

Tarım ürünleri bakımından Niğde’nin ön sıralarda yer aldığını kaydeden Vali Şimşek, “Bugünkü projemiz uygulamaya konulmuş güzel bir projedir. Özellikle dar gelirli vatandaşlarımıza iş ve geçim imkânı sunuyor. Yöremizin gerek sosyal, gerekse ekonomik alanda gelişmesinde katkıda bulunarak yöre insanımızın göç etmesinin de önüne geçmiş oluyor. Tarım ve Hayvancılık Niğde’nin en önemli geçim kaynakları. Bir taraftan da tarım ürünleri ile ilgili endüstriyi teşvik etmeliyiz. Bu anlamda ki eksiklerimizi el birliği ile gidererek ilimizi daha güzel noktalara getireceğiz. Ben tekrar projemizin ilimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 

 

“Kırsal Dezavantajlı Alanlarda Kalkınma için KOP Bölgesine 4 Milyon TL”

KOP İdaresi tarafından yürütülen araştırma projesi kapsamında; Aksaray, Karaman, Konya ve Niğde’de 36 ilçeyi kapsayacak olan KOP Kırsal Kalkınma Programının oluşturulduğunu söyleyen KOP İdaresi Başkanı İhsan Bostancı, bölgede yaşanacak kalkınma sürecinin planlanabilir ve öngörülebilir olması için kapsadığı her bir ilçe için o ilçeye has destekleme modellerinin ortaya konulduğunu belirtti.

 

Kırsal Kalkınma Programı araştırmaları sürdürülürken bir taraftan da 2016 yılında pilot projeleri hayata geçirmeye başladıklarını kaydeden Başkan Bostancı, “Bu maksatla Aksaray, Karaman, Konya ve Niğde için yaklaşık olarak 4 milyon TL’lik kaynak aktarıldı. Niğde özelinde ise yine 2016 yılı içerisinde Kırsal Dezavantajlı Alanlarda Kalkınma Programı kapsamında, ‘Özgür Tavuklardan Sofralarınıza Gelen Lezzet’ ve ‘Çilek Üretiminin Yaygınlaştırılması ve Yayımı’ projeleri için toplamda 800 bin TL ödenek aktarıldı” dedi.

 

Programın ardından Vali Şimşek, KOP Başkanı Bostancı ve beraberindeki heyet, örnek tavuk çiftliğini ve yine KOP İdaresi tarafından tamamlanan tarımsal sulama projelerini gezerek incelemelerde bulundu. 

Bu Haber 615 Defa Okundu.