Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı
Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı
Şehir Ödülleri 2020 Artvin İçin Başvurular Devam Ediyor.

Şehir Ödülleri, ticari kaygı ve kâr amacı güdülmeden, şehirlerimizin geleceğine ışık tutmak, ülkemizdeki başarılı, toplumsal fayda odaklı, projeler, uygulamalar ile uygulayıcıları desteklemek ve örnek göstermek amacıyla, siyaset üstü bakış açısıyla, tarafsızlık, adalet ve hakkaniyet ölçüleri temel alınarak her yıl, çok yoğun katılım ile düzenlenmektedir.

Eklenme Tarihi
14.07.2020
Okunma Sayısı
1130 Kez Okundu.
Haberi Paylaş

Şehir Ödüllerinin Amacı

Şehir Ödüllerinin, birincil amacı şehir paydaşlarının süreç farkındalığının arttırılması, kentin geleceğini şekillendirecek doğru proje ve uygulamaların desteklenmesi, öncü ve faydalı uygulamaların örnek gösterilmesi, diğer kentlerdeki paydaşlar ile paylaşılması, yeni proje ve uygulamalar için cesaretlendirilmesi, fikir alışverişi yapabilecekleri ortak zemin oluşturmasıdır. Ödüller ile paydaşlar arası iletişimin kuvvetlendirilmesi, öngörülen etkinlikle konu üzerine çalışan akademisyenler ile kent yönetici ve kanaat önderlerini, ticari örgütleri, sektör örgütlerini, sivil toplum örgütlerini, tüm araştırmacılar ve kentin geleceğine yön verebilecek çevrelerin birbirlerinden etkilenmesi hedeflenmiştir.

 

Şehir Ödülleri, hayata geçtiği ilk günden itibaren, medya satın alma olanakları çok düşük, mütevazi bütçeleri ile öncü, yenilikçi proje ve uygulamaları ilk hayata geçiren şehir paydaşlarının, seslerinin tüm Türkiye’de yankılanmasını sağlamak, yapılanları özendirmek ve örnek göstermek, tüm kamuoyu önünde teşekkür etmek düşüncesi ile planlanmaktadır. Bu nedenle tüm Türkiye’de büyük farkındalık oluşturan ve ilgi uyandıran ödüllendirmelere kesinlikle yarışma ruhu katılmamaktadır.

 

Ülkemizin en prestijli ve ciddi ödülleri arasında yer edinen, jüri üyeleri ve değerlendirme süreciyle dikkat çeken, şehir yönetim paydaşlarının yanı sıra, ilgili bakanlıkların, belediye birliklerinin, kalkınma ajanslarının ve üniversitelerinde desteklerini (İş ortaklığı ya da iş birliği) alan Şehir Ödülleri Türkiye, siyaset üstü bakış açısıyla, tarafsızlık, adalet ve hakkaniyet ölçüleri temel alınarak şehir liderlerini her yıl bir şehirde buluşturarak, çok yoğun katılım ile düzenlenmektedir.

 

Şehir Ödüllerinin Teması

Yurdumuz tarih boyu, bilinen 36, belki de yüzlerce, medeniyete ev sahipliği yapmış zengin kültür ve medeniyet izlerinin barındığı bir coğrafyadır. Bu coğrafyada antik çağlardan beri önemli bilim insanları, düşünürler sanatçılar yetişmiş ve dünyanın en önemli ticaret yolları var olmuştur. Yaşayan Şehirler Projesi ve Şehir Ödülleri’nin de çıkış noktasını oluşturan, Dokuz Eylül Üniversitesi bünyesinde hazırlanan bir tez çalışmasının da konusu olan, bu değerlerin odak noktasındaki İzmir şehri, asırlardır özel bir yere sahiptir. Tüm Anadolu gibi İzmir’de, tüm bu süreçte bilimin ve ekonomik değerlerin bir ışık gibi dağıldığı, çok önemli bir merkez olmuştur. Buradan yola çıkarak, ödül töreninin teması “Şehirler İçin Bilim ve Umut Işığı” olarak belirlenmiştir.

 

Şehir Ödülleri Türkiye, Özel Ödüller, Umut Işığı Temalı Paydaş Ödülleri ve Bilim Işığı Temalı Akademik Ödüller olmak üzere üç ana tema ve 27 kategori üzerinden hak edenlere sunulmaktadır.

 

Ödül ve Ödül Takdimi

Ödül olarak takdim edilen obje, hikâye ile bütünleşik bir şekilde her yıl ülkemizin dünyaca ünlü farklı bir ören yerinde gün yüzüne çıkarılmış, müzelerimizin envanterlerinde bulunan tarihi nitelikte kandillerin birer örneğidir. Kandilin tercih edilmesini bir diğer önemli nedeni ise, kandillerin mum gibi eriyip yok olmadan içerisine katılan her damla yağ ile çevresini aydınlatmasıdır. Buradaki yağ ile bilgi ve emek, kandil ile ise bilim insanları ve kente değer katan kurum, kuruluş ile yöneticiler özdeşleşmektedir. Işık ise şehirlerimizi ve yaşayanlarını aydınlatmaktadır.

 

Son Başvuru Tarihi: 30 Temmuz 2020

 

Detaylı bilgi ve Başvuru için; www.sehirodulleri.com

Bu Haber 1130 Defa Okundu.