Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı
Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı
KOP İdaresi’nden Uygulamalı ‘Ana Arı Yetiştiriciliği’ Eğitimi

Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı, KOP Tarımsal Eğitim ve Yayım Projesi (KOP TEYAP) kapsamında başlattığı eğitim faaliyetlerini sürdürüyor.

Eklenme Tarihi
18.04.2017
Okunma Sayısı
817 Kez Okundu.
Haberi Paylaş

Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı, KOP Tarımsal Eğitim ve Yayım Projesi (KOP TEYAP) kapsamında başlattığı eğitim faaliyetlerini sürdürüyor.

 

Türkiye başta olmak üzere dünya genelindeki tüm canlıların yaşam devamlılığını borçlu olduğu arıları daha yakından tanımak ve hak ettiklerin farkındalığı pekiştirmek için uluslararası katılımlı konferanslar başta olmak üzere birçok eğitim programa öncülük eden KOP İdaresi, bu kez arı yetiştiricilerine 10 gün süren teorik ve pratik eğitimi verdi.

 

Konya Gherdan Otel’de düzenlenen eğitim semineri 6 Nisan-15 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirildi. Seminerde, Arıcılık konusunda Türkiye’nin en yetkin isimlerinin başında gelen Prof. Dr. Muhsin Doğaroğlu, seçilen 20 Arı Yetiştiricisine hem pratik hem de teorik eğitim verdi.

 

Ana Arı yetiştiriciliği odaklı yürütülen teorik eğitimlerde Ana Arı’nın; ‘Kolonideki Görev ve Fonksiyonu’, ‘Koloni yaşamında ve Verimlilikteki Etkileri’, ‘Doğal Ana Arı Yüksüklerinden Yararlanarak Ana Arı Üretimi’, ‘Oğul Yüksüklerinden Yararlanarak Ana Arı Üretimi’, ‘Erkek Arıların Önemi ve Yetiştirilmesi’, ‘Üretim Bölgesinin Seçilmesi’, ‘Damızlık Seçimi ve Kolonilerinin Hazırlanması’, ‘Modern Hazırlık Teknikleri ve Arıcılıkta Başarı Yolları’ ve ‘Ana Arılarının Markalanması ve Pazarlanması’ konularında katılımcılara bilgiler verildi.

 

Uygulamalı Eğitimler de yapıldı

Konya’nın Meram ilçesine bağlı Dere Mahallesinde, bir kursiyerin bahçesinde gerçekleştiren uygulamalı eğitimlerde ise ‘Başlatıcı ve Besleyici Kolonilerinin Hazırlanması’, ‘Yüksüklerin Hazırlanması’, ‘Larva Transferi ve Başlatıcı Kolonilere Verilmesi’, ‘Başlatıcıdan Alınan Gözlerin Besleyici Kolonilere Verilmesi’, ‘Çiftleştirme Kolonilerinin Hazırlanması’ ve ‘Ana Arı Gözlerinin Kolonilere Dağıtılması ve Kontrolü’ konularında KOP Bölge Kalkınma İdaresi tarafından sağlanan eğitim materyalleri eşliğinde bilgilendirmeler yapıldı.

 

Eğitim programının sonunda katılımcılar, kendilerine verilen sertifika ile Ana Arı Yetiştiriciliği yapabilecek.

Bu Haber 817 Defa Okundu.