Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı
Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı

Başkanımız

Dr. Murat KARAKOYUNLU

Konya Ovası Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı​

 

1978 yılında Ankara’da doğan Karakoyunlu ilk, orta ve lise eğitiminin ardından lisans eğitimini KÜ. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümünde Yüksek Lisans Eğitimini Marmara Üniversitesi Bankacılık Sigortacılık Enstitüsü, Sermaye Piyasası ve Borsa Bölümünde, Doktora Eğitimini ise Necmettin Erbakan Üniversitesi Sosyal ve Beşerî Bilimler Enstitüsünde tamamladı.

 

Kamu görevi esnasında Türkiye Büyük Millet Meclisi ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun çeşitli kademelerinde görevler yaptı. Askerlik hizmetinin ardından memuriyet hayatına ara vererek Yazılım, Makine ve Tarım sektöründe faaliyet gösteren ulusal ve uluslararası firmalarda Grup Müdürlüğü, Bölge Müdürlüğü ve Genel Müdürlük pozisyonlarında görev aldı. 2020 yılında KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığında Başkan Yardımcısı olarak atanan Karakoyunlu 10 Aralık 2022 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan 2022/650 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı ile KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığına atanmıştır.

 

Karakoyunlu Tübitak MAM Gıda Enstitüsü’nün ilk endüstriyel ürün olarak hayata geçirdiği Enzime Dirençli Nişasta Projesinin Proje Müdürlüğü, Mesleki Yeterlilik Kurumu BDDK temsilciliği, Orta Anadolu İhracatçılar Birliği İl temsilciliği gibi görevlerde de bulunmuş olup finans sektörüne yönelik ulusal ve uluslararası çok sayıda sertifika ve belgeye sahiptir.

 

Bugüne kadar çeşitli gazete ve dergilerde yayınlanmış makalelerinin yanı sıra Küresel Krizde İngiltere Tecrübesi (BDDK yayını), Göçmen Algısı Ölçeği, Metafor ve Olgusal Gerçeklik Olarak Kripto Para gibi bilimsel çalışmaları da bulunmakta ve Akademik hayatına devam etmektedir.

 

Çok sayıda STK faaliyetlerinde de görev yapmakta olan Karakoyunlu Evli ve 3 çocuk Babasıdır.