Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı
Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı

Başkanımız

Murat KARAKOYUNLU

Konya Ovası Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı​

 

1978 Ankara’da doğan Karakoyunlu ilk, orta ve lise eğitiminin ardından Lisans eğitimini Kırıkkale Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümünde Yüksek Lisans Eğitimini ise Marmara Üniversitesi Bankacılık Sigortacılık Enstitüsü, Sermaye Piyasası ve Borsa Bölümünde tamamladı. Halen Necmettin Erbakan Üniversitesi Sosyal ve Beşeri Bilimler Enstitüsünde Doktora eğitimine (tez aşaması) devam etmektedir.

 

İş hayatına özel sektörde başlayan Karakoyunlu akabinde Türkiye Büyük Millet Meclisinde Milletvekili Danışmanlığı ve Grup Danışmanlığı görevlerinde bulunmuştur. 2007 yıllında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunda Strateji ve Bütçe Dairesinde görev yapan Karakoyunlu, askerlik hizmetinin ardından memuriyet hayatına ara vererek Makine, Yazılım ve Tarım sektöründe faaliyet gösteren ulusal ve uluslararası firmalarda Grup Müdürlüğü, Bölge Müdürlüğü ve Genel Müdürlük pozisyonlarında görev yaptı. 2020 yılında KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığında Başkan Yardımcısı olarak atanarak memuriyet hayatına geri döndü. 2022 Yılı Haziran ayından beridir aynı kurumda Başkan Vekili olarak görev yapan Karakoyunlu, 10 Aralık 2022 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan 2022/650 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı ile KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığına atanmıştır.

 

Karakoyunlu ayrıca Tübitak MAM Gıda Enstitüsü’nün ilk endüstriyel ürün olarak hayata geçirdiği Enzime Dirençli Nişasta Projesinin Proje Müdürlüğü, Mesleki Yeterlilik Kurumu BDDK temsilciliği, Orta Anadolu İhracatçılar Birliği İl temsilciliği gibi görevlerde de bulunmuş olup finans sektörüne yönelik ulusal ve uluslararası çok sayıda sertifika ve belgeye sahiptir. Bugüne kadar çeşitli gazete ve dergilerde yayınlanmış makalelerinin yanı sıra Küresel Krizde İngiltere Tecrübesi (BDDK yayını), Göçmen Algısı Ölçeği, Metafor ve Olgusal Gerçeklik Olarak Kripto Para gibi bilimsel çalışmaları da bulunmaktadır.

 

Çok sayıda STK faaliyetlerinde görev alan Karakoyunlu Evli ve 3 çocuk Babasıdır.