Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı
Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı
KOP TEYAP başlıyor

KOP İdaresi tarafından hazırlanan ve 2015 yılında faaliyete girecek olan KOP TEYAP “Tarımsal Eğitim ve Yayım Analizi Projesi” için saha analiz çalıştayları başlıyor.

Eklenme Tarihi
28.11.2014
Okunma Sayısı
1859 Kez Okundu.
Haberi Paylaş

KOP İdaresi tarafından hazırlanan ve 2015 yılında faaliyete girecek olan KOP TEYAP “Tarımsal Eğitim ve Yayım Analizi Projesi” için saha analiz çalıştayları başlıyor.  

Kalkınma Bakanlığı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı işbirliğiyle düzenlenen ihtiyaç analizi çalıştaylarının saha çalışmalarını ise Konya Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırmalar Enstitüsü üstleniyor.

Proje ile KOP Bölgesi’nde değişen iklim şartları, kuraklık ve üretim çeşitliliği üzerine bir farkındalık oluşturmak istediklerini vurgulayan KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Prof. Dr. Mehmet Babaoğlu, bölge için önemli olan eğitim ihtiyacının karşılanacağını ifade etti.  

 

“KOP’ta eğitim başlıyor”

KOP Bölgesi’nin önemli araştırma merkezinden biri olan Konya Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü aracılığıyla yapılacak olan saha çalışmaları ve çalıştaylarla üreticinin bilinçlendirileceğini vurgulayan Başkan Babaoğlu şunları söyledi:

“Aksaray, Karaman, Konya ve Niğde illerinden oluşan KOP İdaresi kurulduğu günden beri bölgemizde çeşitli çalışmalar yapıyor. Değişen iklim şartları, su azlığı, kuraklık ile ortaya çıkan sorunların güncel bilgilerle yenilenmesi için 2015 yılında faaliyete geçireceğimiz KOP TEYAP için saha analizi çalışmalarımıza önümüzdeki günlerde başlıyoruz. Bu çalışma sonucunda güncellenen bilgilerle Bölge illerimizde yayım yapan kurum ve kuruluşlarının, tarım paydaşlarının eğitim materyali eksikleri giderilecek, üreticilerimiz bilinçlendirilerek bölge kalkınmasını artıracak kaliteli, katma değeri yüksek ürün yetiştirmeye yönlendirilecektir. KOP Bölgesi için güncel bilgilere ulaşacağımız bu çalışmayı önemsiyoruz. Ayrıca KOP TEYAP’a ek olarak KOP Bölgesi’nde tarım üzerine faaliyet gösteren tüm kamu kurum ve kuruluşları ilgilileri ile illerin üst düzey yöneticilerinin de yer aldığı anket çalışmaları yapılıyor. Yaklaşık bin kişinin yer aldığı anket çalışmasının sonuçları çalıştaylarda analiz edilerek yapılacak yayım faaliyetlerine ışık tutacaktır. Bu çalışmalara destek veren Bakanlıklarımız başta olmak üzere, saha analizlerini yapan Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Fatih Özdemir ve ekibine teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 

Başkan Babaoğlu, ihtiyaç analizi çalıştaylarının önümüzdeki günlerde Aksaray, Konya, Karaman ve Niğde’de kurum ve kuruluşların katılımıyla geniş katılımlarla düzenleneceğini de sözlerine ekledi. 

 

HABERİN VİDEOSU

(KONTV ANA HABER 27.11.2014)

Bu Haber 1859 Defa Okundu.