Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı
Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı
UNİKOP Enerji Evi Projesi Protokolü İmzalandı

KOP Bölgesinde Yenilenebilir Enerji İçin Örnek Proje KOP İdaresi’nin desteklediği UNİKOP Enerji Evi Projesi ile Niğde Üniversitesi yerleşkesine güneş enerjisi kaynaklı yüksek teknoloji gerektiren ve tamamen yerli imkânlarla üretilen kendi kendine yeten çevreci bir sistem kurulacak.

Eklenme Tarihi
07.03.2016
Okunma Sayısı
4182 Kez Okundu.
Haberi Paylaş

Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığının desteğiyle Niğde Üniversitesi UNİKOP Enerji Evi Projesi için imzalar atıldı. Senato Salonu’nda gerçekleştirilen imza törenine KOP İdaresi Başkanı İhsan Bostancı, Niğde Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adnan Görür ile projede yer alan akademisyenler katıldı.

Aksaray, Karaman, Konya ve Niğde’den oluşan KOP Bölgesi’nin topyekun kalkınmasını öngören KOP İdaresi, Eylem Planı çerçevesindeki projeler için çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda Niğde Üniversitesi Prof. Dr. Nejat Veziroğlu Temiz Enerji Uygulama ve Araştırma Merkezi ve Nanoteknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi ve Endüstriyel Hammaddeler ve Yapı Malzemeleri Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından geliştirilen yüksek teknoloji ürünü güneş panelleri ile donatılacak ve kendi enerjisini üreterek bağımsız çalışacak UNİKOP Enerji Evi Projesi başladı.

 

“KOP Bölgesinde Yenilenebilir Enerji İçin Örnek Proje”

KOP Eylem Planı çerçevesinde girişimcilik, yenilikçilik, AR-GE, ulaştırma, enerji ve üniversite-sanayi işbirliği alanlarına önem verdiklerini belirten KOP İdaresi Başkanı İhsan Bostancı, Enerji Verimliliği Uygulama Alanlarının Araştırılması Çalışması sonucu enerji yatırımları konusunda Niğde Üniversitesi bünyesindeki Araştırma Merkezlerinin önemli çalışmalar yürüttüğünü ifade ederek şunları söyledi:

“KOP İdaresi’ne iletilen destek talebi ile birlikte Niğde Üniversitesi’nin kendi enerjisini kendi üreten ve ürettiği enerjiyi depolayarak enerji üretmediği dönemlerde kullanabileceği Niğde Üniversitesi UNİKOP Enerji Evi projesi adıyla örnek bir proje ortaya çıkmış oldu. Enerji yatırımlarında mümkün olduğu kadar kendi kaynaklarımızı kullanmanın önemini hepimiz biliyoruz. Yurtdışından temin ettiğimiz enerji çeşitliliği ürünlerine ödediğimiz rakamlar Türkiye bütçesine önemli yükler getirmektedir. İhtiyaç duyduğumuz enerjinin ülkemizde üretilebilmesi için öncelikli olarak AR-GE çalışmalarının geliştirilmesi gerekiyor. Bu alanda geçtiğimiz yıl yatırım programına aldığımız Enerji Verimliliği Uygulama Alanlarının Araştırılması ve Bilinçlendirme faaliyetlerinin yapılması projesi kapsamında bildiğimiz bir gerçekten yola çıkarak Niğde Üniversitesi Araştırma Merkezlerinde AR-GE çalışmaların yürütüldüğünü gördük ve bu projeyi destekledik. 2015 yılı için bir milyon lira ödenek tahsis edilen bu projenin toplam bütçesi ise 3 milyon 350 bin lira olarak belirlendi. Projenin 2017 yılı içerisinde ise tamamlanmasını bekliyoruz. Bu projenin hayata geçirilmesinde destekleriyle her zaman yanımızda olan Kalkınma Bakanımız Sayın Cevdet Yılmaz’a, proje yürütücüsü Niğde Üniversitemizin değerli Rektörüne ve akademisyenlerimize teşekkür ediyoruz.”

“UNİKOP enerji evi kesintisiz elektrik üretecek”

Niğde Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adnan Görür de, üniversitesi yerleşkesinde inşa edilecek UNİKOP Enerji Evi Projesinin yaklaşık 200 metrekare kapalı alan ve 150 metrekare yeşil alana sahip güneş enerjisi kaynaklı 20 kilovat saatlik kesintisiz elektrik üretecek ve tamamen çevreci bir sistem olacağını söyledi.

 

Sistemin; güneş enerjisini elektrik enerjisine dönüştüren güneş pili panelleri, suyu hidrojen ve oksijene ayıran elektrolizör, hidrojen ve oksijen depoları ve güneş enerjisinin yeterli olmadığı veya güneşin olmadığı gece süresince ise elektrik üretecek yakıt pili ve ilgili kontrol sistemlerinden oluştuğunu kaydeden Rektör Görür, “Niğde Üniversitesinde geliştirilen elektrolizörün en önemli özelliği yüksek basınçta çalışması ve hidrojen deposuna direkt olarak bağlanabilmesi. Dolayısıyla gürültülü ve pahalı kompresörlerin kullanımına ihtiyaç duyulmayacak, katı oksit yakıt pillerinin ısı ve elektrik enerjisi üretimine olanak tanımalarından dolayı da güneş olmadığı zaman binanın hem elektriğini hem de ısı ihtiyacını karşılayabilecek. Ayrıca yapılacak binada ‘Faz Değiştiren Maddeler’ kullanılarak, binanın ısıtma ve soğutma yükü azaltılarak sıcaklık kontrolü sağlanacak. Kurulması planlanan sisteme gelen güneş ışınımı, panellerde üretilen elektrik, elektrolizörün ürettiği hidrojen ve oksijen ile yakıt pilinden elde edilen elektrik devamlı olarak kaydedilmek suretiyle sistemin tekno-ekonomik analizi ve uygulanabilirliği konusunda da önemli veri oluşturulacaktır.” diye konuştu. 

Bu Haber 4182 Defa Okundu.