Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı
Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı

Mahmut Sami ŞAHİN (2020-2022)

 

MAHMUT SAMİ ŞAHİN 

ÖZGEÇMİŞ

1971 yılında Karaman’da doğdu. İmam Hatip Lisesi’nden 1989 yılında mezun oldu. Selçuk Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümünü 1993 yılında bitirdi ve aynı Üniversitede yüksek lisansını tamamladı. 1992-1993 yıllarında Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nden Pedagojik Formasyon diploması aldı.

1992-1995 yıllarında devlet memurluğu görevinde bulundu.

1995-1998 yılları arasında Konya’da makine imalat ve hidrolik otomasyon sektörlerinde yönetici mühendis olarak çalıştı.

1998 yılında kendisine ait ileri teknoloji firmasını kurdu.

2010 yılında savunma sanayi ile ilgili bazı projelerde dışardan çözüm ortağı olarak görev aldı. Türk Uçak Sanayi  (TAİ) ve ASELSAN bünyelerindeki projelerde çözüm mühendisi olarak proje uygulamaları yaptı.

2011-2014 yıllarında Selçuk Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü Sanayi Danışma Kurulu üyeliği yaptı.

2014 yerel seçimlerinde Meram Belediye Meclis üyesi seçildi ve aynı zamanda Konya Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi oldu. Meram Belediye Başkan Vekilliği, İmar Komisyon Üyeliği, Yerel Kalkınma Komisyon Başkanlığı ve Konya Büyükşehir Belediye Encümen Üyeliği yaptı

2014-2019 yılları arasında 5 yıl Konya Büyükşehir Belediye Başkan Vekilliği ve Konya Büyükşehir Belediye Meclis Grup Başkan Vekilliği görevlerini yürüttü.

2015 yılında kurulan Konya Teknoloji Geliştirme Bölgesi, Innopark Yönetici A.Ş kurucu şirket ortağı ve Konya Büyükşehir Belediyesini temsilen yönetim kurulu üyesi oldu. Mevlana Kalkınma Ajansı, TÜBİTAK, Gençlik ve Spor Bakanlığı projelerinde koordinatör olarak görev yaptı.

2018 yılında ASELSAN firmasının Konya Silah Sistemleri fabrika yatırımı ile alakalı Konya Büyükşehir Belediye Başkan vekili olarak yatırım koordinasyon çalışmasını yürüttü.

2019 yılında TÜBİTAK MAM Robotik Kümelenme Grup üyeliği ile birlikte TÜBİTAK ve Konya İnnopark A.Ş. de proje değerlendirme panelistliği ve aynı zamanda KOP bölgesi İNNOPARK KOBİ Mentör Projesi Komite üyeliği yaptı.

31 Mart 2019 yerel seçimlerinde Karaman Belediye Başkan adayı oldu.

2020 yılında Necmettin Erbakan Üniversitesi Uzay ve Havacılık Fakültesi Uçak Mühendisliği Bölümünde Misafir Öğretim Üyesi olarak Hidrolik Otomasyon dersleri verdi.

Tarım ve mobil iş makinaları hidrolik sistem otomasyon proje uygulamaları, savunma sanayiinde hidrolik sistemler ve yüksek teknolojik makinalar konusunda özel proje uygulamaları yaptı. Üniversitelerde, odalarda ve özel sektörde Hidrolik ve Endüstri 4.0 konularında seminerler verdi. MEBKAM (Meram Belediyesi Konevi Araştırma Merkezi) yönetim kurulu başkanlık görevini yürüttü.

Mahmut Sami ŞAHİN evli ve 4 çocuğu var. Orta derecede İngilizce ve Arapça bilmektedir.