Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı
Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı

Prof. Dr. Mehmet Babaoğlu (2012-2015)

Prof. Dr. Mehmet Babaoğlu

Özgeçmiş

1965 yılında Konyanın Hüyük İlçesine bağlı Pınarbaşı Köyü'nde doğan Prof. Dr. Mehmet Babaoğlu, Orta ve Lise öğrenimini Doğanhisar'da tamamladı. Almanya Giessen Justus Von Liebig Üniversitesi, Institute für Pflanzenbau und Pflanzenzuchtungda Lisans stajını yaptı. 1987 yılında Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümünden mezun oldu.

1991 yılında Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü'nde Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalında yüksek lisans çalışmasını tamamladı. 1992-1997 yılları arasında İngiltere, University of Nottingham, Department of Life Science'da tarımsal biyoteknoloji alanında Doktora (Ph.D) çalışmasını tamamladı.

1998 yılında Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nde Yrd. Doç. Dr., 2000 yılında Doçent ünvanını aldı. 2006da Selçuk Üniversitesine Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü'ne Profesör olarak atandı.

Selçuk Üniversitesi Konya Teknokenti Kurucu İstişare Kurulunda yer alarak Konya Teknokenti'nin kurulmasına öncülük etti. AB Erasmus programı çerçevesinde AB Ortak Tarım Politikası ve Türkiye (EU Common Agricultural Policy and Turkey) adlı dersi verdi. Yayın, kongre ve kitap yazarlığı, konferans gibi 120 civarında akademik faaliyette bulundu.

2004-2009 yılları arasında Konya İl Özel İdaresinin Tarım danışmanlığını yaparak tarımsal kırsal kalkınma faaliyetleri yürüttü.

2010-2012 yılları arasında Konya Ticaret Odası (KTO) Karatay Üniversitesi Kurucu Rektörlüğü görevini yürüttü. Üniversiteler Arası Kurul üyeliğinde bulundu. YÖK çalışma komisyonlarında görev aldı.

2012-2015 yıllarında Kalkınma Bakanlığı Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı'nın Kurucu Başkanlığını yürüttü.

2012-2015 yıllarında Aksaray, Karaman, Konya ve Niğde illerini içine alan KOP Bölgesini kalkındırmak amacıyla Kalkınma Bakanlığı ile işbirliği içinde KOP İdaresi tarafından hazırlanan KOP Eylem Planı hazırlık çalışmalarını yürüttü. Bölgenin tarım alt yapısının modernleştirilmesi ve diğer sektörlerde de gelişmesi yönünde çalışmalar yürüttü.

KTO Karatay Üniversitesi Kurucu Rektörlük görevi ve Kalkınma Bakanlığı KOP İdaresi Kurucu Başkanlığı görevleri sırasında genelde bölgesel kalkınmaya, özelde tarım-gıda, kırsal kalkınma, turizm, yenilenebilir enerji ve ulaştırma alanlarında üniversiteler ile bölge dinamiklerini bir araya getiren katılımcı çalışmalar yürüttü.

Adalet ve Kalkınma Partisi 25. ve 26. Dönem Konya Milletvekili olarak seçildi.

Prof. Dr. Mehmet Babaoğlu evli ve 4 çocuk babası olup, iyi derecede İngilizce, temel seviyede Almanca ve Arapça bilmektedir.