Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı
Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı

Niğde Üniversitesi UNİKOP Enerji Evi Projesi

 

 

“Enerjinin Verimli Kullanılmasına Yönelik Olarak Etüt ve Bilinçlendirme Faaliyetlerinin Yapılması Projesi” kapsamında güneş enerjisi kaynaklı 20 kW’lık kesintisiz elektrik üretecek ve kendi kendine yetebilecek tamamen çevreci bir sistem dizaynı ile Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi “UNİKOP Enerji Evi Projesi” gerçekleştirilmektedir. 

 

Proje kapsamında yenilenebilir enerji kaynaklarının yaygınlaştırılması, bölgede enerji verimliliği konusunda farkındalık oluşturulması, toplumda enerji verimliliği bilincinin arttırılması, kompakt, kullanılabilir, enerji ihtiyacını %100 yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlayan örnek bir sosyal yaşam alanı oluşturulması hedeflenmektedir.

 

Proje kapsamında, Ömer Halisdemir Üniversitesi yerleşkesinde yaklaşık 200 m2 kapalı, 200 m2 açık ve 150 m2 yeşil alana sahip güneş enerjisi kaynaklı 20 kW’lık kesintisiz elektrik üretecek tamamen çevreci bir sistem dizaynı ile öğrenci kafeteryası yapılacaktır. 

 

2015-2017 yılları için projeye 3.350.000 TL ödenek tahsis edilmiştir. Proje, Ekonomik Kalkınma Sanayi ve Hizmetler Koordinatörlüğü tarafından yürütülmektedir.

 

PROJE İLE İLGİLİ HABERLER

 

UNİKOP Enerji Evi Projesi Protokolü İmzalandı

KOP Bölgesinde Yenilenebilir Enerji İçin Örnek Proje KOP İdaresi’nin desteklediği UNİKOP Enerji Evi Projesi ile Niğde Üniversitesi yerleşkesine güneş enerjisi kaynaklı yüksek teknoloji gerektiren ve tamamen yerli imkânlarla üretilen kendi kendine yeten çevreci bir sistem kurulacak.  Devamı ...