Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı
Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı

Niğde Üniversitesi UNİKOP Enerji Evi Projesi

 

 

Enerji Verimliliği Uygulama Alanlarının Araştırılması ve Bilinçlendirme Faaliyetlerinin Yapılması Projesi kapsamında yenilenebilir enerji kaynaklarının yaygınlaştırılması, Bölgede enerji verimliliği konusunda farkındalık oluşturulması, toplumda enerji verimliliği bilincinin arttırılması amaçlanmıştır. Ayrıca, enerji ihtiyacını %100 yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlayan kompakt, örnek bir sosyal yaşam alanı oluşturulması hedeflenmektedir.

 

Proje kapsamında Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi yerleşkesinde yaklaşık 200 m2 kapalı alan, 200 m2 açık alan ve 150 m2 yeşil alana sahip güneş enerjisi kaynaklı 20 kW’lık kesintisiz elektrik üretecek tamamen çevreci bir sistem dizaynı ile öğrenci kafeteryası yapılacaktır. Yapımı planlanan öğrenci kafeteryası için oluşturulacak sistem; güneş enerjisini elektrik enerjisine dönüştüren PV(Güneş Pilleri) panelleri, suyu hidrojen ve oksijene ayıran elektrolizör, hidrojen ve oksijen depoları ve güneş enerjisi yeterli olmadığı veya güneşin olmadığı gece süresince elektrik üretecek yakıt pili, ilgili kontrol sistemlerini ve ayrıca binada faz değiştiren maddeler kullanılarak, binanın ısıtma ve soğutma yükü azaltılarak sıcaklık kontrolü sağlamayı kapsayacak şekilde projelendirilmiştir. Proje ile üniversitedeki genç nüfusun enerji verimliliği bilinci desteklenecek ve yenilenebilir enerji kaynaklarının yaygın kullanılabilirliği gözler önüne serilmiş olacaktır. 

 

 

PROJE İLE İLGİLİ HABERLER

 

UNİKOP Enerji Evi Projesi Protokolü İmzalandı

KOP Bölgesinde Yenilenebilir Enerji İçin Örnek Proje KOP İdaresi’nin desteklediği UNİKOP Enerji Evi Projesi ile Niğde Üniversitesi yerleşkesine güneş enerjisi kaynaklı yüksek teknoloji gerektiren ve tamamen yerli imkânlarla üretilen kendi kendine yeten çevreci bir sistem kurulacak.  Devamı ...